Vi hade tre kriterier när vi skulle boka boende i Reykjavik: Prisvärt, praktiskt läge (ur hyrbilssynpunkt) och med kök. Efter mycket sökande fastnade vi för Icelandic Apartment i Kópavagur, strax söder om Reykjavik. Ett riktigt fynd!
LÄGE
Då vi hade tillgång till hyrbil, var läget inte den viktigaste faktorn för oss. Självklart hade det varit trevligt att bo mitt i Reykjavik, men då vi inte ville betala så mycket för varken rum eller parkering var det inte ett alternativ. Icelandic Apartments ligger endast 15 minuter med bil utanför centrala Reykjavik, i ett nybyggt område med flertalet lägenhetshotell och kontor i Kópavagur. På gångavstånd finns några mindre restauranger/snabbmatställen och en Bónus (mataffär), men det är i princip allt. Parkeringen är dock gratis och många av rummen har utsikt över den närliggande sjön. Läget är dock smidigt för att snabbt komma ut på vägarna för dagsutflykter och i princip allt du behöver finns inom 10 minuters bilkörning.

RUMMEN
Icelandic Apartments har tre sorters rum: Small, Standard och Superior. Vi bokade ett Standardrum för fyra personer, med en Queensize säng och en bäddsoffa. Rummet var utrustat med ett helkaklat badrum med toalett, handfat och regndusch. Det fanns ett kök med två kokplattor, fläkt, kylskåp, kaffemaskin, microvågsugn, diskmaskin och fint porslin. Ett runt matbord och fyra stolar samsades i den sociala delen av rummet med bäddsoffa, soffbord, fåtölj och TV.
Fyra detaljer som jag uppskattade extra mycket med vår lägenhet var brandfilten, brandsläckaren, de fina sängkläderna och parkettgolvet. Känns alltid lite fräschare när hotellen skippar heltäckningsmattorna!

SERVICE
Det fanns en liten reception som var öppen mellan 9-17 varje dag, städning ingick var fjärde dag. En basuppsättning av förbrukningsvaror som toalettpapper, diskmaskinstabletter, diskmedel, kaffe och schampo/tvål ingick, men fylldes inte på under de fyra dagar vi bodde här. Vi hade faktiskt det på känn, så vi hade packat med oss några extra toapappersrullar och diskmaskinstabletter. Handdukar och sängkläder byts också var fjärde dag. Hotellets wifi är riktigt snabbt och parkeringen är gratis.
Då receptionen inte är öppen dygnet runt, har de ett smart system med nyckelskåp med kod som gör att du kan checka in när som helst på dygnet. Koden mailas ut några dagar innan ankomst, funkade väldigt smidigt.
Vår kaffemaskin visade sig vara trasig, men tjejen i receptionen fixade det snabbt.

SÅ, VAD BLEV DET SAMLADE FAMILJEBETYGET?
Prisvärt, praktiskt, rent, fräscht och med ett välutrustat kök. Passade oss perfekt för denna resa och vi skulle definitivt kunna bo här igen! Det enda jag saknade var påfyllnad av kaffekapslar och städredskap.
VILL DU LÄSA MER OM ISLAND?
- På min Islandssida hittar du massor av mer information
- Hotellets egen sida hittar du här.

Vill du läsa mer om Island?
Påsk på överjordiskt vackra Island
Allt du behöver tänka på när du åker till Island under påsken.
3 april, 20188 saker du behöver veta om Island innan du åker hit
8 tips för dig som ska åka till Island för första gången. Vad behöver…
23 april, 201825 bilder som får dig att vilja åka till Island
I ett land där naturen är så unik och vacker att inte ens Photoshop…
9 april, 2018
Inga kommentarer ännu