Det finns många orsaker till att resa till Australien. Den storslagna naturen, de vilda stränderna och det unika djurlivet. Men det finns en annan sak som drar turister till Australien. En lista med stora saker. Inte storslagna saker, utan STORA saker. En lista som får folk att åka på bilsemester bara för att pricka av sevärdhet efter sevärdhet. ”Australia’s big things” är en kitschig lista med statyer, där byar och städer kämpar för att ha den största statyn i Australien. De stora sakerna kan vara en mango, en langust (se bild nedan), en romflaska eller ett äpple. Det behöver inte vara snyggt. Det ska bara vara störst.
När vi åkte bil till Skåne förra helgen slog det mig. Varför har vi inte en lista med alla stora saker som finns här i Sverige också? Kan vi hjälpas åt att skapa en lista? Vilka STORA SAKER finns runt om i Sverige? Här är de stora saker som jag har fotograferat hittills, men fler ska det bli! Jag vill besöka fler galna/snygga/konstiga/knasiga stora saker! Vilka ”big things” i Sverige saknas i listan? Vet du om några fler? Hur många av de stora sakerna nedan har du sett?

Den stora potatisen
Bredvid E4:an i Mjölby hittar du en gigantisk King Edward i den så kallade ”potatisrondellen”.




Den stora polkagrisen
I närheten av E4;an vid Gränna hittar du (inte helt oväntat) en stor polkagris.

Tips på ställen jag inte besökt ännu
- Världens största pinnstol i Edsbyn (tack för tipset Johanna!)
- En stor Facit skrivmaskin i Åtvidaberg centrum (tack Jörgen!)
- En gigantisk dalahäst i Avesta (Tack snälla Annika och Therese!)
- Den stora skiftnyckeln i Enköping (Tack för tipset Helena!)
- Den stora Lovikkavanten i Lovikka (Tack Sara!)
- De stora osthyvlarna i Ånäset (Tack för tipset Niklas!)
- Den stora klädgalgen i Ullånger (Tack snälla Sinikka!)
- Den stora Pinocchio i Borås (Tack Anne!)
- Det stora Y:et utanför Sundsvall (Tack Maria!)
- Den stora träbjörnen i Sveg (Tack för tipset Agneta!)
- Den stora knappnålen i Göteborg och i Kumla (Tack Frida!)
- Den stora Brio clownen i Osby (Tack Helen!)
- Den stora bocken i Gävle (enbart under julen) (Tack 4000 mil!)
- Det stora dragspelet i Ljusdal
- Den stora tuppljusstaken i Leksand
- De stora bollarna strax utanför Landvetter
- Den stora kometen i Härryda
- Den stora stolen i Älmhult

Vill läsa fler av mina resetips? Glöm inte att gilla Rucksack på Facebook!
18 Kommentarer
Neta
18 juli, 2019 at 21:49Glöm inte klädhängaren i Ullånger! Den får vi fota när vi är på väg uppöver!
Eva på rucksack.se
19 juli, 2019 at 10:44Du får fotografera den och det stora Y:et på vägen upp! ?
Ann-Louise Paulsson
18 juli, 2019 at 22:44Vilken kul lista! Det första jag kom att tänka på var den stora Dalahästen i Avesta som du redan fått tips om. Ska se om jag kan komma på några fler. Potatisen har jag åkt förbi fler gånger än jag kan räkna och Jätten Vist likaså. Minns inte om jag sett luftballongen och polkagrisen när jag åkt förbi Gränna, men förmodligen har jag det.
Eva på rucksack.se
19 juli, 2019 at 10:46Du har säkert åkt förbi alla dessa saker i Gränna, men om man inte aktivt tittar efter dem så ser man dem inte! Dags att lyfta fram våra ”stora saker” i dagsljuset! 🙂
4000mil
19 juli, 2019 at 10:21Osthyvlarna i Ånäset, undra just om hon fått med dem, tänkte jag genom hela artikeln. Och det hade du ju. 🙂
Mitt bidrag får bli Gävles stora julbock som finns åtminstone en av årets 12 månader.
Eva på rucksack.se
19 juli, 2019 at 10:47Just ja, Gävlebocken passar ju också in på listan! Tack! 🙂 Finns det några fler stora saker i Umeå förrutom klädnypan?
Daniela | Discovering The Planet
19 juli, 2019 at 16:45Men åhh vilken rolig lista. Kan tyvärr inte bidra med något… men någonstans har vi nog farit förbi något flygplan mitt i en rondell. Det är väl som du säger, man har väl sett, men inte direkt dokumenterat :)).
Eva på rucksack.se
19 juli, 2019 at 16:47Jag tänkte sätta ihop en karta sedan med alla platser och försöka hålla den uppdaterad. Är faktiskt riktigt roligt att spana efter en stor potatis när man är på road trip 🙂
Madeleine Krans
19 juli, 2019 at 16:49I Bollnäs finns tre enorma bandyklubbor och en bandyboll vid södra infarten! Jätteful ”staty”, men värd en plats på listan!
Eva på rucksack.se
19 juli, 2019 at 16:51Men åh så bra! De ska jag söka upp på Google och lägga in! Tack snälla du! 🙂
Daniela | Discovering The Planet
24 juli, 2019 at 21:39Haha. En stor potatis är vad som saknas på min Bucket list :)))
Eva på rucksack.se
28 juli, 2019 at 9:34Jag förstod inte hur saknad den varit på min bucket list, tills jag mötte the mighty King Edward… ?
Elin
20 juli, 2019 at 11:30I Kalix finns en stor orange boll, ska väl föreställa både löjromskorn och bandyboll om jag inte minns fel.
Eva Gyllenberg
3 december, 2019 at 20:39Vilket bra tips! Jag hoppas det är ett löjromskorn – klart mycket roligare än en bandyboll 🙂
Sofia
27 juni, 2020 at 13:23Den stora saxen på Stureplan i Nossebro ?
Eva Gyllenberg
29 juni, 2020 at 21:51En ny stor sak som jag missat! 🙂 Tack snälla Sofia!
Albert Allema
20 juni, 2022 at 14:24Vi har använt bland annat denna webbsida när jag förberedde vår resa till Höga Kusten.
Inspirerat av listan besökte vi stora Y:et. Det var jÄttekul. Extra kul med butik inom Y:et var vi köpte glass och te. 😉
Eva Gyllenberg
19 juli, 2022 at 9:41Vad kul att ni hittade till stora Y:et – och att det fanns en butik där! 🙂